پمپ کف‌کش چیست و برای چه مکان ‌هایی مناسب است؟

چنانچه قصد دارید پمپ کف‌کش خریداری کنید قبل از هر چیز لازم است که اطلاعاتی درباره‌ی این محصول، نحوه‌ی عملکرد و کاربرد‌های آن داشته باشید. پمپ کف‌کش که مدل‌های متفاوتی داشته و در صنایع مختلفی به کار می‌رود؛ از نوع سانتریفیوژ یا گریز از مرکز می‌باشد. این نوع پمپ با نیروی الکتریکی به حرکت درآمده و با انتقال این نیرو به آب موجب پمپاژ آب به بیرون می شود. از نظر ظاهری نیز پمپ‌های کف‌کش برای داشتن قدرت بیشتر، ارتفاع بلند‌تری نسبت به پمپ‌های معمولی دارد.

اساس کار پمپ‌های کف‌کش لجن کشی بوده و اکثرا از آن در آب‌های عمیق، زمین‌های کشاورزی، چاه و استخرهای عمیق جهت خارج کردن آبی صاف و بدون ناخالصی‌های درشتی همچون شن، ماسه و لجن استفاده می‌کنند.

پمپ کف‌کش به‌صورت شناور در آب ساخته شده به‌طوری‌که فقط در داخل آب روشن خواهند شد و چنانچه خارج از آب آن را روشن کنید موجب سوختن موتور آن می‌شوید.

پمپ‌های کف‌کش دارای کاربرد‌های متنوعی می‌باشد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • تخلیه چاه
 • آبیاری زمین‌های کشاورزی
 • پمپ آب خانگی
 • فواره‌ها
 • صنایع شیمیایی
 • انتقال آب مخازن و استخرها
 • تخلیه پساب فاضلاب
 • انتقال سیالات مختلف صنایع غذایی و دارویی

 

نحوه کار پمپ کف‌کش

نحوه کارکرد پمپ‌های کف‌کش مانند سایر پمپ‌ها می‌باشد. با این تفاوت که پمپ کف‌کش فقط در داخل آب شروع به کار کرده و چنانچه به‌صورت خشک روشن شود؛ موتور آن آسیب دیده و می‌سوزد. خشک روشن شدن به این معنی است که پمپ‌های کف‌کش حتما باید در داخل آب روشن شوند و در صورت روشن کردن آن در محل خشک، موتور دستگاه آسیب دیده و اگر مدت طولانی در محل خشک روشن بماند به احتمال زیاد سوخته و از بین می‌رود.

برای چاه‌های عمیق با دهانه‌های کوچک‌تر از پمپ‌ شناور استفاده می شود و استفاده از پمپ‌های کف‌کش اکثرا برای چاه‌های کم عمق کاربرد بیشتری دارد. البته این نکته نیز نباید فراموش شود که پمپ کف‌کش قابلیت اتصال به باتری را نیز داشته و از این جهت هیچ گونه مشکلی از نظر تامین برق و انرژی به هنگام استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

برندهای مطرح تولید کننده پمپ کف‌کش

مشتریان همواره برای خرید یک محصول سراغ بهترین و معروف‌ترین برند‌ها رفته و اغلب تقاضای محصولاتی با‌کیفیت بالا و قیمت مناسب یا قیمت ارزان اما با‌کیفیت را دارند. در تمام دنیا و ایران هزاران برند مختلف وجود دارند که دارای محصولاتی با‌کیفیت بوده و نمی‌توان  تنها به یک برند خاص صفت بهترین را داد.

به‌طور مثال دو برند معروف نایک و آدیداس هر کدام طرفداران مخصوص به خود را داشته و نمی‌توان گفت کدام برند از دیگری بهتر است. در مورد پمپ‌های کف‌کش‌ نیز انواع برندهای معتبر و نام آشنای ایتالیایی، چینی، ژاپنی و ایرانی در بازار وجود دارند که مدل‌های متنوع پمپ کف‌کش را ارائه داده و خریداران می‌توانند با توجه به شرایط و موارد استفاده از محصول، بهترین نوع آن را خریداری کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین و معتبر‌ترین برند‌های تولید کننده پمپ‌های کف‌کش آشنا شوید:

 • پمپ کف‌کش‌ استیل پنتاکس
 • ‌پمپ کف‌کش لوارا
 • ‌پمپ کف‌کش‌ ابارا
 • ‌‌پمپ کف‌کش اسپیکو
 • پمپ کف‌کش‌ نوید سهند
 • و …

پمپ کفکش

چه نوعی پمپی را باید برای استخر خریداری کنیم؟

مهم‌ترین اقدام پس از ساخت یک استخر، تهیه پمپ‌ مناسب جهت پمپاژ آب استخر است. پمپ‌ آب استخری قیمت بالاتری نسبت به پمپ‌های معمولی داشته و شما برای استخر حتما باید از پمپ کف‌کش استفاده نمایید؛ که این نوع پمپ‌ انواع مختلفی داشته و شما باید نسبت به شرایط و نیاز خود مناسب‌ترین نوع آن را تهیه کنید.

در واقع همان‌طور که قبلا عنوان شد؛ در زمینه خرید پمپ‌های کف‌کش‌ نیز مانند اکثرا محصولات، برندهای متنوعی در بازار موجود است که هر کدام مشخصات خاص خود را داشته و خریدار می‌تواند با توجه به ویژگی‌های مد‌نظر خود بهترین نوع پمپ را برای استخر خریداری کند.

مهم‌ترین عواملی که در انتخاب پمپ‌های کف‌کش مناسب برای استخر اهمیت دارند؛ توجه به توان، فیلترها، کارایی، ظرفیت و … می‌باشند که لازم است به دقت مورد بررسی قرار گیرند. در این بین انتخاب هد و دبی مناسب برای پمپ کف‌کش نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که شما می‌توانید با تماس با مشاوران متخصص سایت بهترین نوع پمپ‌ کف‌کش‌ را با هد و دبی مورد نیاز خود تهیه و خریداری نمایید.

انواع پمپ‌‌ استخری یا کف‌کش‌

پمپ‌های کف‌کش مدل‌های متنوعی دارد که ممکن است شرایط انتخاب برای خریدار را با مشکل مواجه کند. بهترین راه برای انتخاب پمپ‌ مناسب، کمک گرفتن از کارشناسان یا مشاوران با‌تجربه این حوزه می باشد؛ چرا که قیمت پمپ کف‌کش نسبتا بالا بوده و اگر خریدار انتخاب درستی نداشته باشد متحمل ضرر مالی  خواهد شد.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی مقاله گفته شد؛ پمپ‌های کف‌کش‌ از نظر قدرت و توان به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم‌بندی می شوند و خریدار لازم است که برای انتخاب پمپی با قدرت و توان مناسب باز هم شرایط خود را مد‌نظر قرار دهد.

            مدل‌های مختلف پمپ‌های کف‌کش بر‌اساس کاربری که دارند در دسته‌بندی‌هایی بر اساس نوع، مدل الکتروموتور و جنس بدنه تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح زیر می‌باشند:

·       پمپ کف‌کش ساده

در این نوع پمپ‌ که به آن پمپ‌ کف‌کش‌ دستی نیز گفته می‌شود قطعه فلوتر تعبیه نشده و خریدار مجبور است دستگاه را به‌صورت دستی خاموش و روشن نماید. تنها عیب این مدل پمپ کف‌کش که ممکن است مشکل‌ساز شود؛ احتمال سرریز شدن سیالات و خشک کار کردن پمپ‌ به دلیل عدم وجود سنسور یا فلوتر تشخیص بودن یا نبودن سیالات یا تعیین میزان سطح سیالات است که می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی موتور دستگاه شود.

·       پمپ کف‌کش فلوتر‌دار

این نوع پمپ کف‌کش که یکی از بهترین مدل‌های پمپ‌ است مجهز به فلوتر برقی می‌باشد. فلوتر این قابلیت را دارد که با توجه به میزان جریان سیالات، دستگاه را روشن یا خاموش کند. البته حتما باید به این نکته که فلوتر از قبل، پیش از روشن شدن پمپ و بر‌اساس سطح آب مورد نظر تنظیم شود نیز توجه شود.

·       پمپ کف‌کش آب خنک

  برای افزایش طول عمر و پیشگیری از آسیب‌دیدگی موتور دستگاه، کلیه مدل‌های پمپ‌های کف‌کش‌ باید مجهز به سیستم خنک‌کنندگی الکتروموتور پمپ‌ باشند. برخی از مدل‌های پمپ‌ کف‌کش‌ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که همواره میزان مشخصی آب درون مخزن موتور دستگاه وجود داشته و منجر به خنک شدن الکتروموتور می‌شود که به این مدل، پمپ‌ کف‌کش آب خنک گفته می‌شود. آب موجود در مخزن این نوع پمپ کف‌کش که دور محفظه نگه‌دارنده سیم‌پیچ یا همان الکتروموتور پمپ‌ را فرا‌گرفته، با حرکت پروانه‌ها به دور مخزن سیم‌‌پیچ چرخیده و به خنک شدن آن کمک می کند.

·       پمپ کف‌کش روغن خنک

طراحی پمپ‌های کف‌کش‌ روغن خنک به این شکل است که از روغن به جای آب برای خنک کردن الکتروموتور پمپ استفاده می‌شود.

·       پمپ‌ کف‌کش‌ آب از بغل

در صورتی‌که لوله خروجی پمپ کف‌کش کنار یا بغل پمپ‌ تعبیه شده باشد، به آن پمپ کف‌کش آب از بغل گفته می‌شود. به دلیل نوع طراحی، این پمپ‌ جای زیادی را در محیط اشغال می‌کند.

·       پمپ‌ کف‌کش‌ آب از رو

طراحی این مدل پمپ کف‌کش به این شکل است که لوله خروجی پمپ‌ به جای بغل، از روی پمپ‌ عبور می کند. پمپ‌های کف‌کش آب از رو دارای دو مزیت مهم نسبت به پمپ کف‌کش آب از بغل می‌باشد:

1.    فضای کمتری را در محیط نصب اشغال می‌نماید.

2.    در این مدل آب خروجی از روی پمپ عبور خواهد کرد که به خنک کنندگی پمپ کمک می‌کند.

 

انواع پمپ کف‌کش بر‌اساس الکتروموتور و قدرت

پمپ‌های کف‌کش بر‌اساس ساختار الکتروموتور و قدرت آن به شرح زیر دسته بندی می‌شوند:

1)    پمپ کف‌کش تک ‌فاز

پمپ‌های کف‌کش تک فاز که با دهانه خروجی در اندازه‌های 1 و 1.4/1 و 2 و 3 اینچ طراحی و ارائه می‌گردند اکثرا جهت مصارف خانگی و کوچک کاربرد دارند.

2)    پمپ کف‌کش سه فاز

از پمپ‌های کف‌کش سه فاز که با دهانه خروجی در اندازه‌های 2 و 3 و 4 و 6 اینچ تولید می‌شوند جهت مکش و ارسال سیالات در صنایع بزرگ استفاده می‌شود. در این مدل از پمپ‌های کف‌کش نسبت به سایر مدل‌ها میزان حفاظت از الکتروموتور بیشتر می‌باشد.

3)    پمپ کف‌کش با قدرت 1 تا 15 اسب بخار

پمپ‌های کف‌کش با رنج قدرت بین 1 تا 15 در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شوند که برای مصارف کوچک خانگی تا مصارف بزرگ صنعتی کاربرد دارند.

انواع پمپ کف‌کش بر‌اساس جنس بدنه

یکی دیگر از انواع تقسیم‌بندی پمپ‌های کف‌کش، دسته‌بندی آن‌ها براساس جنس بدنه است که نوع سیالات و کاربری از کف‌کش انواع آن را تعیین می کنند:

1.    پمپ‌ کف‌کش‌ بدنه استنلس استیل

از پمپ‌های کف‌کش بدنه  استنلس استیل جهت جابه جایی سیالات در صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و تامین آب شرب استفاده می‌گردد.

2.    پمپ کف‌کش بدنه آلومینیوم

پمپ کف‌کش بدنه آلومینیوم دارای پوسته خارجی از جنس آلومینیوم می‌باشد که در صنایع کشاورزی، صنعت و تامین آب شرب استفاده شده و جزو یکی از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین انواع پمپ‌های کف‌کش محسوب می‌شوند.

3.    پمپ کف‌کش بدنه چدن

پمپ‌های کف‌کش بدنه چدن در صنایع بزرگ در مواردی که احتیاج است سیالات تا ارتفاع بسیار بالا تا حدود 180 متر جابه‌جا گردند استفاده می شوند. اما به دلیل وزن بسیار بالایی که دارند کمتر توسط خریداران مورد توجه قرار می‌گیرند.

4.    پمپ کف‌کش بدنه پلیمری یا پلاستیکی

پمپ‌های کف‌کش‌ بدنه پلاستیکی علاوه‌بر مقاومت بالای بدنه پلاستیکی پمپ‌ در برابر خوردگی و زنگ زدگی، دارای وزن بسیار سبک بوده و امکان جابه‌جایی آن‌ها راحت است و یکی از پر‌مصرف‌ترین انواع پمپ کف‌کش حوزه شیمیایی، آبیاری کشاورزی و خانگی به شمار می‌روند.

 

 

پمپ کف‌کش صنعتی

پمپ‌های کف‌کش صنعتی نسبت به انواع خانگی در اندازه‌ و سایزهای بزرگ‌تری تولید می‌شوند. علاوه‌بر این دارای ظرفیت بیشتری نیز می‌باشند از این رو به هیچ عنوان نمی توان پمپ‌های کف‌کش معمولی و خانگی را در صنایع و کارخانه‌ها به جای پمپ کف‌کش صنعتی به‌کار برد. همچنین این نوع پمپ دارای قیمت بسیار بالایی بوده و تامین بودجه مورد نیاز آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

از این جهت که پمپ‌های کف‌کش صنعتی در سایز و اندازه بسیار بزرگ ساخته می شوند به هنگام روشن شدن صدای بسیار بلندی تولید می‌کنند که به هیچ عنوان مناسب خانه و فضاهای کوچک نمی‌باشند. به هنگام خرید این نوع پمپ لازم است که مشخصات محصول انتخاب شده به دقت اندازه‌گیری شود. برای این منظور استفاده از کمک کارشناسان ماهر و با‌تجربه می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

پمپ کف‌کش چاه عمیق

بیشترین کاربرد پمپ کف‌کش چاه عمیق در زمین‌های زراعی و کشاورزی و هرجایی که دارای ارتفاع و عمق بالا است، می‌باشد. استفاده از پمپ‌های کف‌کش‌ ساده در چنین مکان‌هایی به دلیل ظرفیت و توان پایین پمپ‌، موجب سوختن الکتروموتور پمپ خواهد شد.

پمپ کف‌کش چاه عمیق به دلیل نوع بدنه طبقاتی، قدرت بالا و … می‌تواند در زمینههای صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار گیرد. این نوع پمپ به حالت شناور طراحی شده و دارای انرژی بسیار بالایی می‌باشد از این رو بسیار پر‌مصرف بوده و قیمت بالایی نیز دارد. امروزه برای صرفه‌جویی در انرژی از نوع خورشیدی این پمپ استفاده می‌شود.

پمپ کف‌کش ارتفاع بالا

بهترین انتخاب برای داشتن فشار آب مناسب در ساختمان‌های با ارتفاع بسیار بالا و فشار آب بسیار پایین، پمپ‌های کف‌کش ارتفاع بالا می‌باشد. برای خرید بهترین نوع پمپ کف‌کش ارتفاع بالا فقط کافی است با کارشناسان متخصص سایت ما تماس گرفته تا بسته به نیازتان راهنمایی شده و پمپ مورد نظر خود را تهیه کنید.

پمپ‌های کف‌کش ارتفاع بالا دارای مدل‌های متنوعی می‌باشد که خریداران می‌توانند با توجه به شرایط و ویژگی‌های مورد نظر خود مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنند. به‌طور مثال یک مدل از این پمپ مخصوص استفاده در ساختمان هایی است که 10 واحد دارند.

 

عوامل تأثیرگذار در قیمت پمپ کف‌‌کش چیست؟

عوامل مهمی در افزایش قیمت پمپ کف‌کش نقش دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

·       تعیین نوع مایعات مصرفی برای خرید پمپ کف‌کش

مهم‌ترین موردی که در هنگام خرید پمپ‌های کف‌کش باید مورد توجه قرار گیرد؛ تعیین نوع مایعاتی است که برای پمپ‌ مصرف می‌شوند. در صورتی که مایعات اسیدی باشند می‌توانند موجب خوردگی پمپ ‌شوند، یا این که درون برخی از مایعات ذرات ناخالصی بسیار درشت مانند شن و ماسه وجود داشته باشد و منجر به  آسیب‌دیدگی برخی از انواع پمپ شوند. از این رو حتما  لازم است که جنس بدنه پمپ و جنس لوله مورد نظر با توجه به شرایط و محل قرار گیری پمپ به درستی انتخاب شوند.

·       تعیین هد پمپ‌ در پمپ‌ آب کف‌کش

میزان مسافت طی شده برای جا‌به‌جایی مایعات را هد می‌گویند. هد پمپ‌ نیز یکی از موارد مهم و اثر گذار در انتخاب نوع پمپ کف‌کش است. این موارد اتصالات، زانویی‌ها و سایر مواردی که مقاومت ایجاد می‌کنند را نیز شامل می‌شوند. همچنین هد پمپ‌ در در تعداد پروانه‌های مورد استفاده در موتور و بدنه پمپ نیز اثر گذار بوده به‌طوری‌که هر چقدر تعداد پروانه‌های آن بیشتر باشد قدرت هد پمپ‌ آب کف‌کش‌ نیز افزایش می‌یابد.

·       میزان دبی پمپ کف‌کش

عامل حیاتی در خرید پمپ کف‌کش‌، دبی پمپ‌ می‌باشد. دبی پمپ کف‌کش میزان حجم مکش پمپ‌ را تعیین می‌کند و در صورت اشتباه در تعیین مقدار آن، موتور پمپ‌ فشار زیادی را متحمل شده و دچار آسیب می‌شود. سایز دهانه ورودی پمپ‌های کف‌کش به مقدار دبی آن بستگی داشته و با افزایش میزان دبی، دهانه ورودی پمپ نیز بزرگتر خواهد شد. واحد اندازه‌گیری که برای دبی پمپ‌‌ تعین شده متر مکعب می‌باشد.

·       اهمیت جنس پروانه درون بدنه پمپ

یکی دیگر از اجزای مهم پمپ کف‌کش جنس پروانه آن می‌باشد. پروانه‌ها در پمپ انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و جزو مهم‌ترین قسمت‌های پمپ می‌باشند؛ از این رو باید به گونه‌ای انتخاب شوند که مقاومت بالایی در برابر خوردگی، ضربه و مواجه با اجسام سخت را داشته باشند.

·       مقاومت در برابر پوسیدگی و آسیب

جنس بدنه پمپ‌ نیز یکی دیگر از موارد با اهمیت در هنگام خرید پمپ کف‌کش می‌باشد. زیرا عموما پمپ‌های کف‌کش در مکان‌هایی همچون چاه‌ها یا کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند . از این رو برای دوام بیشتر و افزایش طول عمر پمپ لازم است که بدنه پمپ خریداری شده از جنس مقاوم برخوردار باشد تا از آسیب و پوسیدگی در امان باشد

پمپ کفکش

سخن پایانی

ما در این مقاله با پمپ کف‌کش چیست و برای چه مکان ‌هایی مناسب است، نحوه کار پمپ کف‌کش، برندهای مطرح تولید کننده پمپ‌های کف‌کش، چه نوعی پمپی را باید برای استخر خریداری کنیم، انواع پمپ‌ استخری یا کف‌کش، انواع پمپ‌های کف‌کش بر‌اساس الکتروموتور و قدرت، انواع پمپ‌های کف‌کش بر‌اساس جنس بدنه، پمپ کف‌کش‌ صنعتی، پمپ کف‌کش‌ چاه عمیق، پمپ کف‌کش‌ ارتفاع بالا و عوامل تأثیرگذار در قیمت پمپ‌های کف‌کش چیست آشنا شدیم.

پمپ‌های کف‌کش که از نوع پمپ‌های شناور سانتریفیوژی می‌باشند؛ به‌صورت افقی یا عمودی جهت جمع‌آوری آب‌های سطحی یا عمقی استفاده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این پمپ‌ها مقاومت بالای پمپ‌ در برابر پدیده کاویتاسیون، عدم داغ کردن، عدم هواگیری و بی صدایی پمپ‌های کف‌کش‌ به دلیل قرارگیری در داخل آب می‌باشد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه خرید اینترنتی در بین مردم بسیار رواج یافته و اغلب خریداران ترجیح می دهند بدون نیاز به بیرون رفتن تنها با یک خط تلفن و اینترنت خرید خود را انجام دهند. شما خریداران محترم نیز می‌توانید برای مشاوره رایگان با کارشناسان حرفه ای، بررسی و مقایسه انواع برندهای پمپ کف‌کش و خرید بهترین نوع آن و حتی مشاوره در صورت به وجود آمدن مشکل پس از خرید به سایت ما مراجعه بفرمایید.